Dosya Türleri

İndirmiş olduğunuz driver dosyalarına ait dosya formatları bir çok tipde olabilir. Genel anlamda sürücüler üretici siteler tarafından sıkıştırılıp atılmaktadır. Bazı firmalar boyutlar çok büyük değilse (istisnalar hariç) aygıt sürücüsüne ait medya (CD/DVD vb.) dosyaları da tamamen disk görüntüsünü alarak da destek sayfalarına atmaktadırlar.

Sıkıştırılmış Dosya Türleri;

.RAR
.ZIP
.ISO
.BIN

Yukarıda belirttiğim sıkışıtılmış dosya türlerini WinZip ya da WinRAR programlarından herhangi birini kullanarak açabilirsiniz. ISO ve BIN dosyaları genelde disk görüntüsü almak için kullanılar büyük ölçekli sıkıştırmalarda kullanılır. RAR ve Zip formatında ki dosyalar da zaten sadece sürücüyü içeren daha küçük boyutlu (BIN ve ISO’ya göre) dosyalardır.

Bunun dışında indireceğiniz dosya türleri genelde uygulama dosyasıdır. (.EXE)

İndirdiğiniz sürücü içinde genelde tek dosya veya kuruluma yardımcı dosyalarıda bulundurun kurulum tipleri olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Tekli uygulama dosyaları (.EXE) genelde çalıştırıp otomatik kurulum gerçekleştirdiğimiz dosyalardır. Bunun dışındaki Yükleme şeklide içinde birden fazla dosya bulunan, kurulum için Setup.exe ile sürücü yüklediğimiz dosyaları kullanırız

Yorumlar kapatıldı.