Thomson SpeedTouch ST580 Modem Kurulumu

SpeedTouch 580i Kablosuz ADSL Router Ayarları Kurulum ve Web Yönetim Konsolunun kolaylığı dikkatinizi çekecek özelliklerden biri.
SpeedTouch 580’i kurmak için 2 farklı yol var. Birincisi, CD’deki hızlı kurulum programını başlatmak ve bu en zahmetsiz olanı. Program, sizlere adım adım modemi bağlamanızdan bağlantıları ayarlayana kadar size eşlik ediyor. Bu programın Türkçe versiyonu henüz bulunmuyor ancak Corelink’ten aldığımız bilgiye göre şu anda hazırlanıyor.

Manuel kurulumda ise, modemi prize takıp ister ethernet bağlantısını yapın isterseniz hiç bağlantı yapmadan kablosuz ağ üzerinden modeme bağlanın. Otomatik olarak IP adresi alamazsanız, 192.168.1.2 gibi bir IP adresi atayabilirsiniz bilgisayarınıza. Modeme ulaşmak için web tarayıcınıza 192.168.1.254 veya http://speedtouch.lan yazabileceğiniz gibi, herhangi bir siteye girmeye de çalışabilirsiniz. Internet bağlantısı olmadığı için SpeedTouch’un modemine otomatik olarak erişecek ve modemi ilk defa çalıştırıyorsanız size kurulum yapmanızı tavsiye edecek. Bundan sonraki aşamalarda yapmanız gereken, kurulum sihirbazının sizden istediği kullanıcı adı, şifre ve kapsülleme tipini seçiyorsunuz. Bilgileri doğru girdiyseniz Internet’e sorunsuz bir şekilde bağlanabilirsiniz. Teknik konularda herhangi bir bilgisi olmayan kullanıcıların yapması gerekenler bunlardan ibaret.

Varsayılan ayarlarda çalışmayı hazetmeyen kullanıcılar olarak tabii ki SpeedTouch’un yönetim paneline detaylı bir şekilde bakıyoruz. Güvenlik, yönlendirme gibi çok sık erişilen ayarları kullanıcılara nasıl sunduğuna bakalım. Web yönetim konsoluna ulaşmak için http://speedtouch.lan veya http://192.168.1.254 yazarak ulaşabilisiniz. Hızlı kurulum esnasında verdiğiniz şifreyi de girmeniz gerekecek.

Web yönetim konsolu İngilizce, Türkçe desteği yok.

Web yönetim konsolu ana ekran:

thomson-speedtouch-st580-ana-ekran

Ana ekranda özet bilgiler size sunulmakta. Modemin firmware detayı, bağlantı olup olmadığı, firewall gibi özelliklerin etkin olup olmadığını ve bağlantıları görebiliyorsunuz.

Soldaki SpeedTouch menüsüne tıkladığınızda ise hızlı kurulumu tekrar başlatabileceğiniz, modemi yeniden başlatabileceğiniz ve sıfırlayabileceğiniz, modem kayıtlarını görebileceğiniz ve bağlantıyı kontrol edebileceğiniz bağlantılar geliyor.

Broadband connection sekmesinde ise ADSL bağlantınız hakkında bilgilere ulaşabiliyorsunuz

thomson-speedtouch-st580-ekran2

Bizi esas ilgilendiren kısım ise Toolbox kısmı:

thomson-speedtouch-st580-ekran3

Toolbax, bir diğer değişle “Araç Kutusu” menüsünde arzu ettiğimiz detaylı ayarları değiştirebileceğimiz menülerin olduğunu görüyoruz. Başlıklar, alışık olduğumuz şekilde değil de, yeni kullanıcıların anlayabileceği şekilde kullanılmış. Örneğin, bir çok modemde port yönlendirme veya sanal sunucu olarak gördüğümüz bazı programların kullandığı portları ilgili bilgisayara yönlendirme mevzusu, SpeedTouch 580’de “Game&Application Sharing” (oyun & uygulama paylaştırma) adı altında sunulmuş. Ayarlar şöyle:

  • Remote Assistance: Modeme uzaktan bağlanabilme özelliğin i açıp kapatıyorsunuz.
  • Parental Control: Ebeveyn kontrolü. İçerik bazlı filtreleme yapılıyor ve belirli anahatar kelimeleri içeren web sitelere girilmesi engelleniyor. Çok detaylı seçenekleri var.
  • Intrusion Detection: Bu menü altından, ağınıza yapılan saldırıları görebiliyorsunuz.
  • User Management: Modem’in yönetim paneline erişebilecek yeni kullanıcılar atayabiliyorsunuz. Bir çok modemde görmediğimiz bir özellik. Kullanıcılara farklı seviyede haklar verebiliyorsunuz.
  • Game & Application Sharing: Kullanmakta olduğunuz yazılımlar veya oyunlar belirli TCP veya UDP portları üzerinden haberleşirler. Router özellikli modemlerde, belirli porttan gelen istekleri ilgili IP’ye yönlendirmek gerekir. Bunları bu menüden yapabiliyorsunuz.
  • Firewall: Güvenlik duvarı. İki farklı çalışma modu var, bunlar arasında seçim yapabiliyorsunuz. Ağ güvenliğinizi sağlamanıza yardımcı oluyor.
  • Dynamic DNS: Eğer bilgisayarınızda bir site host ediyorsanız ve sabit IP’niz yoksa, sorun çıkacaktır. Web üzerinde bulunan dinamik DNS hizmeti sunan bazı siteler bu sorunu aşmak için size yardımcı oluyorlar. SpeedTouch 580(i) ile DynDSN, No-ip, statdns, dtDNS, gnudip gibi dinamik DNS hizmeti sunan sitelerle doğrudan erişim kurarak sizi büyük bir zahmetten kurtarıyor. Listede olmayan bir sunucu kullanıyorsanız, özel bir sunucu ekleyebilirsiniz.

Bu ayarlarla ilgili olarak aldığımız ekran görüntüsüne bakalım:

Parental Control – Ebeveyn Kontrol:

thomson-speedtouch-st580-ekran4

İki farklı tipte filtreleme yapılabiliyor: Adres tabanlı ve içerik tabanlı. Adres tabanlı filtreleme etkili bir yöntem değil; aşılabilir. İçerik tabanlı filtremele metodu daha etkili. Sayfa içerisinde geçene anahtar kelimelere bakarak sayfaları blokluyor. Farklı seviyelerde ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Seçim yelpazesi çok geniş; dolayısıyla tatminkar bir seçim aralığı var. Ancak, içerik tabanlı filtremele için lisans gerekiyor ve modemle size 30-günlük lisans veriliyor sadece.

thomson-speedtouch-st580-ekran5

Kullanıcı Yönetimi:

thomson-speedtouch-st580-ekran6

thomson-speedtouch-st580-ekran7

Farklı haklara sahip kullanıcılar yaratmak mümkün. Olmazsa olmaz bir özellik değil ancak olması, şirket içerisinde kullanıldığı zaman bazen aranan bir özellik olabiliyor.